BİZE ULAŞIN

Blog

Yatırım Yapmak İçin Ev Almak


Yatırım olarak ev almayı incelemeden önce yatırım kavramına değinmekte fayda vardır. Çünkü bir alış verişi yatırıma dönüştüren bileşenler, yatırım kavramını tanımlayan içeriklerdir. Yatırım yapmayı bir bütün olarak düşündüğümüzde ek bir gelir ya da kazancımızı artıracak yollar geliyor. Bu yolların bazıları ise hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları, yabancı ülke para birimleri yani döviz, altın, gümüş, gayrimenkul ve hatta küçük bir işletme olabilir. Yatırım aynı zamanda finans piyasasında en çok yanlış kullanılan ve yanlış anlaşılan terimlerden biri olarak da karşımıza çıkabiliyor. Çünkü bir çok kişi yatırım yaptığını sanarak elindeki avucundaki bir çok şeyi kaybedebiliyor. Bu risk ile karşı karşıya kalmama adına yazımız size bir yol gösterici olabilir. Yatırım kavramı tam olarak nedir ve neleri kapsar? Neden yatırım yapmayı düşünmeliyim ve bir çok zorlukla kazandığım para ile nasıl yatırım yapmalıyım? sıkça sorulan ve cevap aranan bir durumdur.


Ek bir gelir ya da kar elde etme beklentisiyle bir girişime, bir olguya veya bir madene para yatırma eylemi olan yatırım, daha iktisadi bir cevapla bir karı denemek ve çevirmek için kullanılan herhangi bir parasal fon olabilir, ancak süreç bir riske ile de adlandırılabilir. Yatırım eşittir gerçekten gelir midir risk midir? Bu sorunun cevabı çok önemlidir. Bu gibi sebeplerle yatırım yapmayı düşünenler için doğru soru şudur: "Yatırım yapmak gerçekten riske değer mi?"


Artan fiyatlar nedeniyle paranızın değerinin zaman içinde düştüğü veya aşındığı enflasyon, yatırım yaparken akılda tutulması gereken bir başka önemli faktördür. Bu nedenle, daha yüksek faiz oranlarından kaçınmak için enflasyonu nasıl yeneceğine dair stratejileri araştırmak önemlidir. Daha karlı, nakit getirisi daha fazla ve kısa sürede değerlenecek ürüne zor kazanılan parayı aktarmakla ilgili olan yatırım, uzun vadede finansal portföyünüzü çeşitlendirmeye ve daha da geliştirmeye yardımcı olan parasal varlıklar olarak düşünülebilir. Aynı zamanda belirli bir hedefe sahip uzun vadeli bir yaklaşımı ifade ede yatırım kavramına örnek de iyi bir orta öğretim ya da bir kurs, aydından yine iyi bir üniversite ya da daha ileride bir emeklilik de günümüzde insanlar içinde yatırım olarak adlandırılabiliyor. Amacı genellikle büyümeyi kabul edilebilir bir risk miktarıyla maksimize etmek olan yatırımın, birikim ve tasarrufla da bir ilişkisi olduğunu da kabul etmek de fayda var. Ancak ikisi yani tasarruf birikim ve yatırım arasındaki fark, sorunun da kaynağı risk faktörüdür. Tasarruf ve birikim genellikle çok çok az risk barındırsa da yatırımın içindeki riskle kıyaslanamaz. Tasarruf ve birikim, maksimum büyümeye yönelik değil tamamen kaynakların korunmasına yönelik bir eylem, yatırım ise büyümeyi ve değer katmayı hedefleyen bir eylem olarak dikkat çeker. Bireysel anlamda da kullanıldığını kabul etmekle birlikte genellikle ticaret veya günlük ticaret terimleri yerine kullanılan yatırım, daha farklı zaman zarfını kaplamaktadır. 


Yatırım Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli


Yatırım yapmak hayatınızda riske ne kadar yer ayırdığınızla doğru orantılıdır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ise yatırım araçları oldukça çeşitli olmakla birlikte, büyük riskleri de içinde barındırmaktadır. Ülkemizde altın, döviz, hisse senedi, kripto para, bono tahvil, vadeli mevduat, forex ve gayrimenkul en iyi yatırım araçları arasında sayılabilmektedir. Herhangi bir yatırım fırsatını ciddi olarak değerlendirmeden önce, potansiyel yatırımcıların dikkate etmesi gereken konular vardır. 


Yatırım öncesinde elinizdeki varlıkların net değerini hesaplamanız, olası risk durumunda kayıplarınızı ya da kazanç durumunda karınızı belirlemede size yardımcı olacaktır. Evinizden ve arabanızdan değerli eşyalarınıza veya mevcut yatırımlarınıza kadar sahip olduklarınızın toplam değerini belirlemeniz sonucunda çıkacak miktar, yatırımlarınıza doğrudan yön verecektir. Ancak bu varlıkların karşısında aylık giderlerinizden varsa banka kredi borçlarını aylık kredi harcamalarınıza kadar bir çok gideri de en son kuruşuna kadar hesaplamanız da önemlidir. Yatırım aşamasında elinizden çıkarmayı göze alacağınız daha önceki varlıklarınız, sizin finansal portföyünüzü uygun bir şekilde yönlendirecektir. Bu varlık tahsisi noktasında yatırımınızın risk toleransını, hedeflerini ve yatırımlar için ideal zaman çerçevesini belirlemeyi de içermektedir. 


Büyük Borçlarınız Varsa Yatırımı Unutun


Yatırım çabalarınız anlaşılabilir; ancak bazı durumlarda yatırım hayallerinizi ertelemeniz mali durumunuz adına daha faydalı olabilir. Ev kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi borçlarınız, birikmiş kredi kartı borçlarınız var ise ilk olarak bu borçlarınızı kapamak yatırımınızı yapmaktan daha mantıklı bir hareket olacaktır. 200 birim borcunuz var elinizde de 180 birim finansınız var diyelim. Bu 180 birim finansı herhangi bir yatırım aracına yatırdığınızda ikiye katlanmasını hayal edersiniz ancak bu büyük bir oranda bu şekilde gerçekleşmez, hatta 180 birim finansınızın beklediğiniz girdi sürecinde daha da değer kaybetme olasılığı da mevcuttur. Bu gibi nedenlerle o 180 birim birikmişinizi borçlarınıza harcayarak faizden tasarruf edebilir, uzun süren borç yükünden de kurtulmuş olursunuz. Bu yapacağınız borç ödemesiyle aynı zamanda aslında, bunu yapmak nakit akışınızı ve genel olarak net değerinizi artırmanıza yardımcı olmuş olacaksınız.


Yatırım yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken başka bir nokta da acil durumlar için nakit fonu oluşturmanız yararınıza olacaktır. Gelirlerinizin büyük bir bölümünü aylı borçlarınıza ayırıyor ve üstüne bir de yatırım yapıyorsanız acil durumlarda sıkıntı çekmeniz içten bile değildir. Bu durumun önüne geçmek için nakit fonu oluşturmanız önem arz etmektedir. 


Yatırım kararı verdiyseniz isteklerinizi ihtiyaçlarınızı bir bakıma ötelemeniz gerekebilir. Bunu da göze almanız gerekiyor. Rutin alış veriş alışkanlıklarınızı, eğlence ve tatil giderlerinizi minimuma indirin. Bu gibi durumlar için belirlediğiniz bütçeniz varsa bu bütçeyi yarıya indirin. Bu sayılanları yapmanız cebinizde kalacak daha fazla nakit demektir. Daha fazla nakit ise daha güvenli yatırımların kapısını aralar. Yatırım yapmanın zamanı da önemlidir. Yatırım dünyası erken hareket edenlerin başarılarıyla dolu bir dünyadır. Ancak başarısız olanlar geç hareket edip yanlış tercihler yapanlardır. Bu nedenle disiplinli bir bütçe ve sağlıklı harcama alışkanlıkları geliştirmeye ve mevduat faizden yararlanmaya başladığınızda 20'li yaşlar yani işe ilk adım attığınız yıllar olacaktır.


En İyi Yatırım Araçları Nelerdir?


Altın binlerce yıldır insan hayatında gerek ziynet eşyası, gerekse uluslararası ticarette değişim aracı olarak önemli bir yere sahiptir. Parlak sarı külçeleri, çeşitli tasarımları ile kayıtlı tarihin başlangıcından beri insan kültürünün de önemli bir parçası olmuştur. Para birimi olarak da kullanılan altın bir çok nedenden dolayı en sağlam yatırım araçları içinde yer alır. Eğer bu sarı ve parlak dünyanın en değerli madenine yatırım yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar elbet de vardır. 


Yatırım ile riskin iç içe birer kavram olduğunu belirtmiştik, altına yapılacak yatırımın ise ne kadar risk içerdiği ise tartışma konusudur. Altın yatırımlarının risk içermesi için bir takım bileşenlerin bir araya gelmesi gerekiyor. Tek başına bir yatırım olarak değerlendirilecek altın, risk konusunda bir çok yatırım aracında olduğu gibi arz ve talep arasındaki ilişkiyle açıklanabilir. Borsayla da yakından ilişkili olan altın piyasası, özellikle borsadaki yükselişler sırasında fiyatı çok değişken olabilir. Altın genelde yükselme eğiliminde olan bir maden olsa da çeşitlendirilmiş bir yatırım stratejisinin içinde daha güvenli bir yatırım aracı olabilmektedir. 


Bir Yatırım Aracı Olarak Döviz


Ülke para biriminin dışında kalan her para birimi döviz olarak adlandırılır. Ülkemizde kullanılan para birimleri ve değerleri dövizin yatırım aracı olup olmadığını belirliyor. Amerikan doları ve Avrupa Birliği para birimi Euro, bu iki döviz ülkemizde ciddi manada değerli bir durumda seyrediyor. İçinde büyük riskler olsa da uzun vadeli yatırımlarda döviz yani ABD Doları ve Euro, kazandıran iki araç olarak dikkat çekiyor. Son zamanlarda yüksek artış trendine girse de döviz yatırımlarını kovalayan yatırımcılar, risk boyutlarını da göze almalıdır. Bu gibi riskleri bertaraf etmenin yolları da vardır. Bankalarda açtıracağınız döviz mevduat hesapları ile belki de ufak tefek düşüş riskini de ana paranızın üzerine gelecek faizle bertaraf edebilirsiniz.


Gayrimenkul Yatırımı Kazandırır Mı?


Gerek bir arsa, bir iş yeri bir yazlık ya da bir ev sahibi olmak bir çok kişi tarafından iyi bir yatırım olarak görülebilmektedir. Özellikle de ekonomisinde inşaat sektörü lokomotif olarak adlandırılan ülkelerde bu tarz söylemlere sıkça rastlayabilirsiniz. Ancak uzmanlara göre gayrimenkul yatırımının iyi bir yatırım olduğunun düşünülmesi yanlış olarak değerlendiriliyor. Satın alınan bir evin yatırım aracı olarak görülmesi içinde riskleri de barındırıyor. İlk olarak, yatırımların ortak yönü (altın, döviz, hisse senedi, fonlar) genelde kısa sürelerde değer kazanmaya ve nakit akışına katkı sağlamaya meyilli araçlardır, ancak satın alınmış bir ev kiraya verilse bile kendi borcunu ödemeye bile yetmeyebilir. Bunun yanı sıra ikinci el konumuna düşeceği için değerinden bile kaybedebilir. Fakat nakit yani maddi değer olarak bir yatırım olarak değerlendirilemese de bir ev sahibi olmak, geleceğe doğru atılmış en mantıklı adımların başında gelir. Çünkü insan güven duygusuyla bir çok şeyi başarır. Bu güveni de bir ev kesinlikle sahibine sunar. Uzmanların ev sahibi olma noktasında yatırım olup olmaması konusunda psikolojik faydasını es geçebiliyor. Açıkçası, bir ev satın almak herkese göre değil. Ancak finansal olarak istikrarlı bir işiniz varsa ve aynı bölgede on yıldan fazla yaşamayı bekliyorsanız, bir ev satın almak genellikle akıllıca bir finansal yatırım olarak değerlendirilebilir.


Bir Ev Ne Zaman Kazandırır?


Yatırıma ilişkin anlatılanlara rağmen ev sahibi olarak yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bu noktada da dikkat etmeniz gereken önemli hususlar mevcuttur. Eğer satın alacağınız evi kar amaçlı görüyorsanız, hesaplanabilir ve sonucu artı değerde olan bir finans süreci içinde olmanız gerekmektedir. Satın alacağınız evin içinde oturmayacak ve evi kiralamaya niyetliyseniz. Evin değeri ile kira geliri arasında bir yüzdeyi tutturmuş olmanız önemlidir. Bu noktada yapacağınız doğru bir hesaplama, yatırım amaçlı yapmış olduğunuz alımı haklı ya da haksız çıkaracaktır. 


Ev satın almanın 'her dönemin yatırımcısına kazandıran yatırım araçlarının başındadır' ifadesi dillendirilse de bu çok da doğru bir ifade değildir. Satın alma sırasında tapusuna yönelik yapacağınız yanlış bir değerlendirme bile sizi ev sahibi olarak doğru yatırım yapmış bir kişi yerine problemli bir süreç içine girmiş bir mağdur konumunda düşürebilir. Bu nedenle satın aldığınız evin yasal durumu profesyonellerce dikkatlice incelenmelidir. Bu nedenle ev kredisi ile yapılan alımlarda risk en azdır. 


Değerli bir arsa üzerinde ise almış olduğunuz ev değeri de o denli yüksek olacaktır. Ancak almış olduğunuz evin zemin etütü de çok önemlidir, bu evi elinizden çıkarmak istediğinizde size oldukça fayda sağlayacaktır. Bir evin değerini arttıran en önemli konulardan biri de lokasyondur. Evi satın aldığınız bölgenin gelişimi, sizin evinizin değerini ikiye katlayabilme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle ev almadan önce pörtföyünüzde bulunan evlerin lokasyonlarını iyi şekilde inceleyin. Son olarak bir evin sosyal olanakları da konutunuzun değerine değer katan başka bir faktördür. Bir evin sosyal olanakları ne kadar genişse talibi de o kadar çok olur. Bir eve talep artışı da o evin değerini yükseltir.


Ev Almak İçin Ne Yapmalıyım?


Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından gelişmekte olan piyasa ekonomisi olarak tanımlanan Türkiye ekonomisi, az sayıda zenginler, çok sayıda alt gelir grubu ve orta gelir grubu insanları içinde barındırır. Ancak buna rağmen ülkede inşaat sektörü 'bir ev sahibi olma' hayali kuran ve bu hayalini gerçekleştirmek için dişini tırnağına takarak gece gündüz demeden çalışan insanlar sayesinde ülke ekonomisinin lokomotifi olmuştur. Bu da Türkiye'de her sene binlerce konutun satıldığını göstermektedir. 


Nakit olarak ev almak alış verişlerin en sorunsuzudur, ancak yukarıda da dediğimiz gibi bir çok kişi ülke ekonomisinin durumundan dolayı bu yöntemle ev alma noktasına hayli uzaktır. Yeni sanayileşen ülkeler arasında görünen ülkemizde, ev ya da araba almak insanların bir ömür boyu çalışarak borç altına girmesi anlamına gelir. Türkiye büyük ölçüde gelişmiş bir iktisada sahip olsa da paranın dağılımı noktasında bazı sıkıntılar vardır. Bu nedenle gerek ev gerekse araba gibi barınma ve ulaşım gibi en temel ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ürünler oldukça yüksek maliyete sahiptir. 


Nakit dışında ülkemizde ev satışlarının çoğu ipotekli satışlardan meydana gelir bu da ev kredisi ile sahip olunan ev anlamındadır. Bir çok kişi için ev kredisi ev sahibi olmanın ikinci en kolay yoludur. Aynı zamanda ipotek olarak da bilinen ev / konut kredisi, bir bireyin genellikle bankalardan ve borç veren şirketlerden ödünç aldığı bir miktar paradır. Bir miktar paradır diyoruz çünkü hiç bir banka bir evin tam değerinde ev kredisi vermez. Bankalar genelde bir evin yüzde 80 ya da yüzde 90 değerinde kredi verir. Geri kalanı ev sahibi olacak kişiler peşinat olarak ödemek durumundadır. Ev sahibi olacak kişi yani borçlu, kredinin niteliğine bağlı olarak 5 ya da 30 yıl arasında değişebilen bir süre zarfında faizli aylık taksitlerle kredi tutarını geri ödemek zorundadır.


Ev Kredisi Ödenmezse Ne Olur?


Ev kredisi almak bazı riskleri de içinde barındırır. Ev kredisi alacak kişilerin aylık giderleri ile gelirlerini iyi hesap etmeleri gerekiyor. Bir ev kredisi aldığınızda, banka veya finans kurumu satın almakta olduğunuz mülkü teminat olarak kabul eder. Bu da kredi alınan bankanın ödeme yapılmaması durumunda mülkün yasal hakkını elinde tuttuğu anlamına gelir. Ev kredisi avantajlarının en başında da alacağınız evin parası ödendiğinde içinde yaşamaya başlayacak olmanızdır. Ancak ev kredisi herkese verilen bir finansman destek değildir. Ev kredisi ile ev almak isteyen kişiler öncelikle, evin tamamını krediyle alınamayacağını kesinlikle bilmeleri gerekiyor. Evin ne kadar krediye konu olacağı profesyonel bir gayrimenkul ekspertizi tarafından yapılacak değerlendirmeden sonra belirlenir. Bu değerlendirmenin ardından genelde yüzde 20 ya da yüzde 10 oranında peşinat istenir. Buradan da anlaşılacağı gibi ev kredisi başvurusu ve onayında yalnızca ekonomik durumunuz, kredi notunuz gibi kişisel bilgilerin yanı sıra almayı düşündüğünüz evin bazı kriterlere uymuş olması gerekiyor. Evin kriterlerine gelince kat mülkiyeti, iskan, evin yaşı gibi konular bu kriterlerdir. Konut kredisine başvuru yaş sınırı da vardır. Söz konusu krediye başvuruda bulunmak için 18 yaşını doldurmuş 65 yaş altında olmanız ve gelirinizi belgeleyebiliyor olmanız gerekiyor. Konut kredisi almak için bankaya nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir durumunuzu gösteren belgeleri göstermek gereklidir.


Banka Ne Zaman Eve El Koyabilir?


Ev kredisi içinde bir risk barındıran kredi türüdür ifadesini kullanmıştık, peki bir banka hangi durumda kredi borcu olan evinize el koyabilir? İlk adım olarak belirlenen yasalara ve yapılan anlaşmalara göre ev kredisi borcunun 2 ay üst üste ödenmediği durumlarda kredi tahsis edilen bankadan ödemenin yapılmasına dair uyarı gelir. Bu uyarıların karşılıksız kalması durumunda ise son taksitin ödenmesinden toplamda 90 gün geçmiş ise yine hukuka uygun olarak yasal takip başlatılır. Kredi borç yönetmeliğinde bulunan 18 .maddeye gereğince , bankadan kredi kullanan kişinin 2 ay üst üste ödeme yapmamasının ardından 30 gün süre tanınır. Unutulmamalıdır ki borcun ödenememesi durumunda banka tarafından ipotek edilen ev, yasal süreç sonunda elinizden alınabilir.


Ev Almak İçin Tasarruf Yapmak


Ev almanın belki de en borçsuz yoludur tasarruflarımızdan oluşturacağımız birikimleri kullanmak... Genellikle birikim yapmanın yani para biriktirmenin en zor yanı daha yeni başlamaktır. Paradan iyi bir şekilde tasarruf edebilmek için harcamalarımızın kaydedilmesi ilk yapılacak hareket olmalıdır. Çünkü ne kadar harcadığımızı bilmek bize ileride yardımcı olacaktır. Beslenme, giyim kuşam, sağlık eğitim, ulaşım vb için bir ay boyunca rutininiz olan harcamaları bir kenara not edin. Rutin dışına çıktığınız harcamaları da ayrı bir deftere not alabilirsiniz. Sabit gelirli bir işte çalışıyorsanız gelir gider tablosunu tutmanız zor olmayacaktır. Bir ayda ne kadar harcayacağınıza dair bir fikriniz olduğunda, kaydedilen harcamalarınızı uygulanabilir bir bütçe halinde düzenlemeye başlayabilirsiniz. Bütçeniz, harcamalarınızın gelirinizi nasıl ölçtüğünü özetlemelidir - böylece harcamalarınızı planlayabilir ve fazla harcamayı sınırlayabilirsiniz.


Taksitle Ev Almak İstiyorum


Alınacak evin yatırım olup olmaması bir kenara ev bizim aynı zamanda sığınağımızdır. Bu sığınağı almak için bir çok yönteme başvurabiliriz. Ancak bütçemizin nasıl ve nereden ev alacağımızı belirlediği bilinciyle taksitle ev alma kavramı bir çok kişinin de aklına yatmaktadır. Günümüzde taksitle ev yapan çok sayıda firma mevcuttur. Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleri uygulayan bu firmalar, milyonlarca kişiye hizmet sunmaktadır. 


Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Nedir?


Geçmişi yüz yıllara dayanan bir çok şekilde uygulaması bulunan tasarrufa dayalı finansman sistemi, özelliği itibariyle 'el birliği' ile belli süre ve belli miktarlarla tasarrufa dayalı faaliyetlerini sürdürür. Burada en önemli unsur ise faizsiz kavramıdır. Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemi ile çalışan firmalar, en önemli mesajları da zaten sistemin faizsiz işlediği yönündedir. Bu tarz finansal sistemlerin hedef kitlesi de çoğunlukla dini hassasiyete sahip finansal kaynağa ihtiyaç duyan tüketicilerdir. Bu sayede ülkemizde önemli bir katılımcı kitlesine ulaşan firmalar, yıllardır güvenilir bir şekilde hizmetlerini sürdürmektedir. Son yıllarda bu firmalara bir yenisi daha eklendi. Sektörün genç ve dinamik temsilcilerinden Mesken Finans firması tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleriyle faaliyet gösteren sektöre kattığı dinamizm ile katılımcılarını konforlu ve huzurlu bir şekilde faizsiz ev sahibi yapıyor. 


Mesken Finans İle Kredisiz Ev


Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen ya da peşinatı olmayan herkes, Mesken Finans programları ile geliriyle orantılı peşinatsız ve taksitle konforlu bir şekilde ev sahibi olabilir. Kira bedeli ödemekten bıkan, peşinat probleminiz olsun olmasın faizsiz ev sahibi olmak isteyen herkes Mesken Finans programlarına üye olarak sorunsuz bir şekilde taksitle kredisiz ev alabiliyor. 


Katılımcılarını peşinat, ara ödeme zorunluluğu olmadan, bütçesine uygun finansman programları ile taksitle ev sahibi yapan bir kuruluş olan Mesken Finans, ayrıca geniş taksit seçeneklerine sahip finansman programları ve sunduğu avantajlarla da benzersizdir.


Mesken Finans kurumunda Bireysel Finansman Programı ve Kolektif Finansman Programından birini seçerek, birikimlerinizi değerlendirebilir, istediğiniz finansmana en kısa sürede kredisiz ve peşinatsız ve taksitle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 


Mesken Finans'ın Bireysel Finansman Programında, ihtiyacınız olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirler, belirlemiş olduğunuz ödemeler doğrultusunda oluşturulan ödeme planı ve netleşen teslim tarihi, firmanın finans uzmanları tarafından sizlere sunulur. Kolektif Finansman Programı’nda ise ihtiyacınız olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirler, ödeme planınız doğrultusunda sizleri ve benzer finansal ihtiyaçlara sahip olan kişilerden oluşan finansman programlarına dahil edilirsiniz. 


Peşinat ve ara ödeme zorunluluğu bulunmayan firmanın programlarında, peşinat kullanmak isteyen katılımcılar girmiş oldukları finansman programlarında teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken teslim alabilirler. Mesken Finans ile kredisiz ev sahibi olmanın avantajlarından biri ise katılımcılar, Türkiye genelinden almak istedikleri evi kendileri belirlerler. Ayrıca programlara katılan müşteriler, noter huzurunda yapılan teslimat belirleme organizasyonu ile sıra beklemeden ve ilk aydan itibaren evlerini alabilirler. Yine firmanın programlarında belirlenen teslim tarihiniz geldiğinde, teslimat işlemleriniz ile birlikte tapunuzu üzerinize alırsınız. Öte yandan yine teslim tarihiniz gelmeden önce gelirinize ve isteğinize uygun olarak proje bedelinizi yükselterek, Teslimatta Mesken Finans Desteği kampanyasından faydalanabilir, fiyat artışlarının önüne geçebilirsiniz ve kredisiz peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz.Mesken Finans Vade Seçenekleri Nelerdir?


Kredisiz taksitle ev sahibi olmak isteyen Mesken Finans müşterileri ödemek istedikleri taksit miktarını, gelirleriyle orantılı ve konforlu bir şekilde kendileri belirler. Taksitle ev almak isteyen müşteriler finansman tutarını, firma tarafından kendileri için oluşturulan finansman programlarının 40 ile 240 ay arasında değişen vadelerine bölünmesiyle de aylık ödenecek taksit miktarını belirlemiş olur.  


Mesken Finans’ta katılımcılar, bankaların uygulamış olduğu katı politikalar ve riskleriyle de karşılaşmazlar. Mesken Finans'ta müşterilerin talebi olması halinde; teslimat erteleme, taksit erteleme, devir, programlar arası geçiş, proje bedeli yükseltme ve düşürme, taksit tutarı yükseltme, ve düşürme, vade değişikliği, ara ödeme vb. her türlü değişiklik gerçekleştirilebilir. 


Mesken Finans İle Araba Sahibi Olun


Mesken Finans katılımcılarına ev sahibi olma imkanının yanı sıra ayaklarını yerden kesecek kolaylıklar da sağlıyor. Firmanın programları ile ile sadece kira öder gibi ev sahibi olma imkanına değil, taksitle araba sahibi olma şansına da sahipsiniz. Mesken Finans'ta araba için 13 aydan başlamak üzere 100 aya kadar vade seçeneği mevcuttur. Müşteriler almak istedikleri araç için ödemek istedikleri taksit miktarını gelirleriyle orantılı olarak kendileri belirler. 


Mesken Finans'a Güvenebilir Miyim?


Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistem temelli hizmet sunan firmalar yıllardır ülkemizde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu firmaların hizmetler sayesinde de milyonlarca kişi ev sahibi olurken, Mesken Finans da 20 yıldan fazla sektörel deneyime sahip profesyonel yönetim kadrosu ile “isteyen herkesi, eski usul dertlerle uğraşmadan, gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla ev, iş yeri, otomobil ve arsa sahibi yapmayı misyon edinerek yola çıkan, 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş yenilikçi bir finans şirketidir. Bu bağlamda firma, sunmuş olduğu finansman programlarına dahil olan bütün müşterilerini İpotek Teminat Yönetimi ile güvence altına alır. Mesken Finans'tan talep edilmesi halinde, isteyen bütün müşteriler için katılım bankaları veya konvansiyonel bankalardan teminat mektubu temin edilebilir. Ayrıca yine firmadan talep edilmesi halinde, isteyen bütün müşteriler için teminat senedi verilebilmektedir. Öte yandan yine firma, müşterileri ile arasında yapmış olduğu sözleşme ile müşterilerinin tüm haklarını açıkça belirtip korunma altına alır.

POPÜLER İÇERİKLER

close